Előrejelzések

Időjárás

Agrometeorológia: visszatér a meleg, továbbra is gyorsul az érés

A szokásosnál átlagosan két héttel előrébb járnak az érési folyamatok.

A hét eleji gyenge hidegfront záporokat, zivatarokat és pár fokos lehűlést is hozott magával, azonban a front átvonulása után gyorsan visszatér a nyári meleg. Így gyorsak maradnak az érési folyamatok, viszont az átlagosnál hetekkel hamarabb és a szokásosnál magasabb hőmérsékleten történő gyors érés miatt a gyümölcsökben az íz, illat és zamat anyagok képződése is másként alakul – írta az Országos Meteorológia Szolgálat (OMSZ).


Első ábra – fotó: OMSZ

A múlt héten sokfelé 10, de többfelé 20-30 mm-nél is több csapadék esett, helyenként felhőszakadás és jég is előfordult. Emiatt a talaj nedvességtartalma a Dunántúlon többnyire kedvező, ugyanakkor északkeleten vannak tartósan száraz területek. A hőmérséklet a legmelegebb órákban a hegyvidéki területek kivételével többnyire 30 fok fölött alakult, de a múlt hét közepén forró nap (Tmax>35 fok) is előfordult.

Bár a pénteki hidegfront hatására szombatra a Dunántúlon pár fokot mérséklődött a hőség, ennek ellenére a meleg gyorsan visszatért.

A kukorica zömében már a viaszérés, illetve a teljes érés, a napraforgó pedig a citromérés, sőt helyenként már a növényszáradás fenológiai fázisában jár.

A szokásosnál átlagosan két héttel előrébb járnak az érési folyamatok.

A többfelé száraz északnyugati és északkeleti területeken a kényszerérés miatt előrébb tart az érés, arrafelé a termés is jóval gyengébb. A gyümölcsök is előrébb tartanak a fejlődésben, a szőlők korai fajtáinál zajlik a szüret, a körte- és almafajták is hamarabb érnek. A száraz idő kedvező a gombabetegségek tekintetében.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek többnyire 1200 és 1400 foknap között járnak az országban, és egyre nő a különbség a nyugati és a délkeleti tájak között.

A magasabb értékek az Alföldön jellemzőek.

Az  1. és 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegei láthatók az idei és a 2017-es mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint hetekkel az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek. A többlet a megszokottnál sokkal melegebb április és május során gyűlt össze, ezért a legtöbb növény az átlagosnál jóval korábban éri el a fejlettségi állapotokat.

Az OMSZ legfrissebb műholdas NDVI vegetációs index térképén a zöld tömeg mennyisége országszerte magas. A változást mutató térkép szerint ez egyre jobban csökken (sárga és vörös területek), hiszen a növények zöme már jóval túl van maximális fejlettségi állapotán.

Például a kukoricán, a napraforgón egyre többfelé száradnak a levelek, melyek a szőlőn, de a gyümölcsfákon is kezdenek sárgulni.

Az anomália térkép a legtöbb helyen jóval a sokéves átlag fölötti zöld tömeget mutat (a kis vörös foltok a learatott őszi vetések területét jelzik), ugyanakkor északkeleten nagyobb területű negatív eltérés is megfigyelhető.


Második ábra – fotó: OMSZ

Szerdától ismét 26, 31 fok közötti maximumok várhatók, ezt követően pedig a jövő hét elejéig 30 fok körül, kissé a fölött alakulnak majd, miközben csak elvétve fordulhat elő egy-egy zápor, zivatar.

A magas hőmérséklet miatt az érési folyamtok gyorsak maradnak, tovább szárad majd a kukorica és a napraforgó is.

Az éjszakák már egyre észrevehetőbben hosszabbodnak, emiatt a napi hőingás növekszik. Erős UV sugárzás várható, ami perzseléshez vezethet a növények levelein, illetve a gyümölcsökön, zöldségeken. Légköri aszályra is lehet számítani, amikor a legmelegebb órákban 30% alá csökken a relatív nedvesség értéke. A száraz, meleg időben fokozottan figyelni kell a tarlótüzek megelőzésére, az állatok számára árnyék és folyamatos friss vízellátás biztosítására.

A sekélyebb állóvizek magas hőmérséklete oxigénhiányos állapotokat, illetve halpusztulást okozhat.

 agrotrend.hu / OMSZ

Tovább olvasom

Fókuszban

Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=13 crop=no ]
Hirdetés [bsa_pro_ad_space id=14 crop=no ]

Facebook